Donderdag 15 januari 2026
Zaterdag 17 januari 2026 speelt Donar Groningen weer een wedstrijd in de BNXT-League. Na de kwartfinale voor de beker (winst tegen LWD en plaatsing voor de halve finale) en twee wedstrijden in de ENBL (nipt verlies in Duitsland en winst in Oostenrijk) is het dan eindelijk weer tijd voor een wedstrijd in de BNXT. De laatste wedstrijd in de BNXT was voor Donar Groningen ook meteen de laatste wedstrijd van 2025. Op 23 december 2025 werd er een knappe overwinning op Heroes Den Bosch over de streep getrokken.

Maar in 2026 zijn er tot nu toe dus geen wedstrijden in de BNXT gespeeld door Donar Groningen. Tijd voor de uitwedstrijd in het zuiden van het land. In Weert treedt Donar Groningen aan tegen PrismaWorx BAL (oftewel Basketbal Academie Limburg).
Op de website van de club staat de missie van BAL: ‘Wij ontwikkelen talent’.
De ambitie van de club is de weg naar boven op het hoogste niveau in Nederland, met een mix van talenten en ervaren spelers. Het grootste succes behaalde de club in het seizoen 2020-2021 door het winnen van de beker en het bereiken van de play-off’s. Het doel is om de successen uit het verleden (in het seizoen 1993-1994 werd de voorganger van BAL kampioen van Nederland) te evenaren.
Helaas voor de ambities van de club staan de financiële middelen het de club de afgelopen jaren niet toe om jaarlijks een stap omhoog te maken. Vorig seizoen was de club lang (samen met Qsta United uit Bemmel) verwikkeld in de strijd tegen degradatie uit de BNXT. Door 1 overwinning meer te behalen dan de directe concurrent, kon BAL de degradatie ontlopen. Ook dit seizoen is er tot nu toe slechts 1 overwinning op het conto geschreven, waardoor de club wederom onderaan de rangschikking te vinden is en het degradatiespook ook dit seizoen weer opdoemt.
Niet dat er nu geen representatief team op de vloer staat, met international Roel van Overbeek #1 op het roster, kan coach Radenko Varagic in elk geval beschikken over een ervaren spelverdeler. En de ploeg levert ook voldoende strijd. Zo werd het in de wedstrijd in Groningen op 4 oktober 2025 wel duidelijk dat de Limburgers over voldoende talent beschikken, zozeer zelfs dat het Donar Groningen lange tijd moeite had de tegenstander van zich af te schudden. Die wedstrijd werd het verschil vooral aan het eind van het derde kwart gemaakt, nl. door het hoge tempo en het stug doorspelen van de spelers van Donar Groningen, waardoor er toen uiteindelijk toch een ruime overwinning voor Donar Groningen (85-61) op het scorebord stond. Maar makkelijk was het zeker niet voor Donar Groningen. Inmiddels zijn we een paar maanden verder en is de ploeg van coach Dourisseau steeds beter gaan draaien en het verschil in de rangschikking is duidelijk. Donar Groningen staat met 7 overwinningen uit 13 wedstrijden in de middenmoot van de BNXT (derde Nederlandse ploeg), Prismaworx BAL staat met 1 overwinning uit 15 wedstrijden op de laatste plaats (Rotterdam City Basketbal staat 1 trede hoger, maar met 1 overwinning uit 14 wedstrijden). Het is dus zaak voor Donar Groningen om niet gemakzuchtig te zijn. Hopelijk is de terugreis voor Donar Groningen vanuit Oostenrijk soepeler verlopen dan de heenreis, waar de rechtstreekse vlucht van Amsterdam naar Wenen was geschrapt en er via München en Zurich gevlogen moest worden.
Bij PrismaWorx BAL speelt sinds kort Gido Nanninga #10. Hij is door Donar Groningen verhuurd om zo meer speeltijd in de BNXT-League op te doen. Inmiddels heeft hij in 6 wedstrijden gespeeld. Hij zal natuurlijk tegen zijn ‘oude ploeg’ zijn beste beentje voorzetten. Voor hem is het te hopen dat hij veel speelminuten krijgt.
Wie we ook weer graag op het veld willen zien, is Kjeld Zuidema. Hopelijk is hij weer inzetbaar en kan hij weer minuten maken. Zijn verdedigende werk kan de ploeg altijd gebruiken.
Als we de teams naast elkaar zetten, zijn op een aantal punten de verschillen opvallend.
Als team staat Donar Groningen op plek 1 bij de totale rebounds per wedstrijd (37,9). BAL staat met 28,9 reounds op plek 17.
PrismaWorx BAL heeft een field goal % van 40,04 en scoort gemiddeld 67,33 punten en krijgt gemiddeld 90,87 punten tegen.
Donar Groningen heeft een field goal % van 44,46 en scoort gemiddeld 81,46 punten en krijgt gemiddeld 82,46 punten tegen.
Gezien de stand op de ranglijst is Donar Groningen het aan zijn stand verplicht de wedstijd te winnen. Maar de thuisploeg zal net als vorig jaar oktober in Groningen zich tot het uiterste verzetten.
Forza Donar Groningen.
Erica Middel
Deel op social media